BTC ETF şirketleri ABD ekonomisi hakkında 2024'te ne düşünüyor?

Kripto para piyasalarıyla haşır neşir olan herkesin artık ismini ezbere bildiği bazı şirketler var. Özellikle haberlerde önümüzde düşer düşmez bu şirketlerin açıklamarını pür dikkat takip ediyoruz...

 

Peki bu şirketlerden ikisi 2024 yılında ABD ekonomisi için ne düşünüyor? ABD ekonomisi durağan seyrederken, şirketler çıkış yolunu Bitcoin'de mi arıyor? Hadi gelin birlikte inceleyelim...

 

BlackRock: Daha yavaş büyüme, daha yüksek enflasyon, daha yüksek faiz oranı ve daha volatil bir piyasa bekliyor.

 

BlackRock'ın 2024 yatırım görünümü, daha yüksek faiz oranları, daha zorlu finansal koşullar ve artan piyasa volatilitesi öngörüyor. Peki bu görünüm ETF sonrası kripto para piyasalarına nasıl yansıyabilir?

 

Yüksek faiz oranları ve artan volatilite, genellikle daha riskli varlık sınıflarına, özellikle de kripto paralara olan ilgiyi azaltabilir. ETF'ler, genellikle daha istikrarlı getiriler sunan ve piyasa dalgalanmalarına karşı daha dirençli olan varlık sınıfları içerisinde yer alır. Bu sebeple ETF onayları ardından aslında BlockRock ETF'ler için olumlu bir beklentiye sahipken kripto para piyasaları için açık bir görüş sunmuyor.

 

Fidelity: 2024 için temel senaryoları döngüsel bir durgunluk. 2023’te şirketlerin ve tüketicilerin mali olarak desteklenmesi nedeni ile dayanıklılığın yüksek olduğunu ancak 2024 içinde ekonominin düşüşe geçeceğini düşünüyor.

 

Fidelity tarafında ise durum, BlockRock'tan biraz farklı; Fidelity, 2024'te kripto piyasası üzerinde en kritik faktörlerden birinin Federal Rezerv'in faiz oranı kararları olacağını belirtiyor. Tarihsel eğilimler, düşük faiz oranları ile kripto piyasasındaki artışlar arasında bir korelasyon gösteriyor. Bu, ekonomide kontrol altına alınmış enflasyon belirtileri gösterdiği için, faiz oranlarının yönü kripto piyasanın geleceğini şekillendirmede önemli bir rol oynayayabileceğini vurguluyor.

 

Bu açıklamaları özetlemek gerekirse, BlockRock ABD ekonomisinde aslında faiz beklentileri açısından bir düşüş beklemiyor, Fidelity ise konuya temkinli yaklaşırken 2024 yılı içerisinde faiz indirimlerine gidilebileceğini ve bunun kripto para piyasalarına yansıyacağından bahsediyor.

 

Durum aslında oldukça basit ABD faiz indirimine giderse böylelikle riskli varlıklara yönelim artacaktır, Spot ETF onayları ABD ekonomisi veya kripto para piyasaları için tek başına birşey ifade etmemektedir. ABD tarafından gelecek regülasyon hamleleri her zaman olduğu gibi bu kritik süreç içerisinde önemli noktalardan biri olacaktır. Spot ETF onayları gelse bile genel ABD ekonomik veriler tam anlamıyla düzelmeden, FED para politikalarında daha esnek davranmadan ETF onaylarını tek başına almak ve marketin yükseliş yönlü hareket edeceğinden bahsetmek yetersiz doneler olarak kalacaktır. Önümüzde varsayımlar yapılan fakat kimsenin bilmediği bir dönem var. Evet, Powell amcanın dediği gibi önümüzdeki verileri inceleyerek bir karara varacağız...

 

Göktuğkan ADA

3.1.2023

02:55

Bize Ulaşın

HacıFeyzullah Mah. Sabri Mumcu Cad. 2.Sok. No:6 Kuşadası/AYDIN

destek@adafiy.com

05337631545

İletişime Geçin