ABD İşsizlik Verileri Faiz İndirimlerini Zora Sokuyor

Küresel piyasalar dün kapanışta, ABD işsizlik verilerini takip etti. Geleneksel piyasalarda dün haftanın son işlem günüydü. Stresli bir günün geri kalanında veriler ortamı daha çok gerdi. ABD işsizlik verileri kötü geldi ve bu da piyasaları daha çok terletti.

2024 yılına umutlu girmek isteyen uzman ve ekonomistler, ABD faiz indirimi beklentisine girmişti. Ancak FOMC tutanakları ve dün gelen işsizlik verileri, faiz üstünde tekrar baskı oluşturdu. Yıl içinde uzmanların çoğunluğu faizde düşüş beklerken bu oran gitgide azaldı.

 

ABD İşsizlik Verileri Beklentilerin Uzağında Kaldı

ABD'nin istihdam büyümesi Aralık ayında yükseldi. İşgücü piyasasının gücüyle ilgili bazı uyarıları içeren çoğunlukla sağlam bir raporda ücret kazanımları beklentileri aştı.

Çalışma İstatistikleri Bürosu, işsizlik verilerini paylaştı. Buna göre, ABD'deki toplam tarım dışı bordro istihdamı, Aralık 2023'te beklenmedik bir şekilde 216.000 arttı. Rakamlar ayrıca, işsizliğin Aralık ayında yüzde 3,7'de kaldığını ve 6,3 milyon kişiyi temsil ettiğini ortaya koydu.

BLS, istihdamın hükümet, sağlık hizmetleri, sosyal yardım ve inşaatta yükselişe devam ettiğini, ulaşım ve depolamanın ise toplam işlerin azaldığını gördüğünü belirtti.

Kasım ayına göre yüzde 0,3 puan düştü ve %62,5'e indi. Aralık ayında eklenen 52.000 iş ile devlet istihdamı iş kazanımlarına öncülük etti. Ortalama saatlik kazanç 15 sent veya %0,4 artarak 34,27 dolara yükseldi. Son 12 ayda, ortalama saatlik kazanç %4,1 arttı.

 

ABD Faiz İndirim Beklentileri Düşüyor

Sektör, enflasyonun yavaşlaması nedeniyle Fed'in ilk çeyrekte dönmesini bekliyordu. Yumuşak bir iş piyasası, faiz indirimlerinin Mart ayı gibi erken bir tarihte başlamasını umut etmişti. Ancak dün gelen veriler beklentileri değiştirdi.

İstihdamdaki bu artış, beklenenden daha güçlü bir işgücü piyasasına işaret ediyor. Erken bir faiz indirimi konusunda şüphe uyandırıyor. 2023, işe ekleme de bir önceki yılın hızından bir düşüş gördü. Yine de buna ek olarak, ekonomi durgunluktan uzak durmayı başardı.

Küresel ve Dijital Varlıklarda Son Durum

ABD hisse senedi endeksleri başlangıçta kayıplarını yoğunlaştırdı. Faiz indirimlerindeki potansiyel gecikme konusundaki hayal kırıklığını yansıtmış oldu.

Tahvil piyasası ABD'deki bir artışla tepki gösterdi. Hem 10 yıllık hem de iki yıllık senetler için hazine getirileri %4'ün üzerinde kalıyor. ABD doları da güçlenerek 103'e yaklaştı.

Kripto para piyasasında ise, yaşanan olaylar uzaktan takip edildi. Özellikle de Bitcoin ETF haberini bekleyen endüstri, faiz ve işsizlik haberlerinin şimdilik gölgesinde kalıyor. Hafta sonu geneline baktığımızda kırmızı bir görünüm hakim olsa da henüz net bir yön tayini çizilemedi.

Bize Ulaşın

HacıFeyzullah Mah. Sabri Mumcu Cad. 2.Sok. No:6 Kuşadası/AYDIN

destek@adafiy.com

05337631545

İletişime Geçin