Bitcoin Önümüzdeki 6 Aylık Beklenti

Caption

 

Genelde şimdiye kadar #Bitcoin fiyatını #BitcoinETFs sonrasında kısa zaman dilimlerinde değerlendirdik. Şimdi biraz daha geniş açıdan bakmak daha uygun olacaktır. #BTCETF onayları sonrasında çok defa konuştuğumuz gibi markette çok büyük bir değişiklik olmadı. Çünkü markette değişiklik olması yükseliş yönlü senaryoların gelmesi sadece #ETF konusuna bağlı bir durum değil. Evet ETF tarafı oldukça önemliydi fakat bundan daha önemli olan konu ise ETF ile birlikte ABD tarafında gelecek faiz indirimleri konusu olacaktır.

Son dönemde ABD tarafında 2024 yılı içerisinde genel faiz indirimi beklentileri giderek zayıfladığı için
#DXY tarafında yukarı yönlü tepkiler aynı zamanda ABD tahvillerinde yukarı yönlü tepkiler gelmeye devam ediyor. Bu da #BTC tarafında aslında baskılanmaya neden oluyor. Yine de her ne kadar faiz indirimleri beklentisi düşse de ABD tarafında özellikle yılın ikinci yarısı sonrası faiz indirimlerine gitme ihtimallerinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Olası faiz indirimlerine gidilmesi ile birlikte ise Bitcoin tarafında yeni bir yükseliş ivmesi görme ihtimalimiz yüksek olduğunu düşünüyorum.

Bununla birlikte haftalık grafiklerde karşımıza henüz net olarak oluşmamış bir TOBO yapısı dikkat çekiyor. Nispeten 48400 civarındaki bölge üzerinde güçlü haftalık kapanışlar gelmediği taktirde 2024 yılının özellikle Mayıs-Haziran aylarına kadar 32700-32900 bölgelerine bir çekilme olasılığı bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu düzeltme hareketinin ardından ise sürece faiz indirimleri ile birlikte bireysel yatırımcıların daha baskın şekilde olmak üzere dahil olabileceği ve böylelikle Bitcoin için yeni bir boğa döneminin başlayacağından söz etmek mümkün olacaktır.

TOBO formasyonu baz alındığında ve sorunsuz şekilde formasyon ilerlediğinde Bitcoin'in olası hedefinin 81000 civarlarındaki seviyeler olma ihtimalini söyleyebiliriz. Bu bahsettiğimiz durumun gerçekleşmesi için ABD faiz indirimler ve ardından tahvillerden büyük çıkışlar ve yüksek riskli olan kripto para piyasalarına yüksek girişlerin olması senaryosu takip edilmelidir. Grafik haftalık olduğu için buradaki senaryonun gerçekleşmesi aylar sürebilir... Şu aşamada formasyon ile birlikte gelişen küresel gelişmeler baz alındığında bir senaryodur. Takip edilmesi gerekir.

Göktuğkan Ada
AdaFiy Kurucusu
17.01.2023 01:05

Bize Ulaşın

HacıFeyzullah Mah. Sabri Mumcu Cad. 2.Sok. No:6 Kuşadası/AYDIN

destek@adafiy.com

05337631545

İletişime Geçin