SEC, Çıkış Amacından Sapıyor Mu?

SEC, Çıkış Amacından Sapıyor Mu? Yıllar İçinde Değişimi ve Kripto Varlıklara Karşı Tutumu

2024 yılının Haziran ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 90 yaşına girecek. Yaklaşık 90 yıllık serüveninde kurum birçok kez erezyona uğradı. SEC, son yıllarda kripto piyasasıyla yaşadığı sorunlarla anıldı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kuruluş amacını zaman zaman unuttu. Açtığı davalar, ertelediği ETF gibi birçok kötü olayla anılan SEC, yeniden şekillenmenin de adı oldu. Öte yandan bu sene Amerika seçimleri komisyonun tavır değişikliğine neden olabilir. İşte geniş kapsamda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun serüveni…

SEC’in Ripple ve Bitcoin ETF Sonrasında Sorgulanması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto endüstrisinde en büyük darbeyi Ripple ile aldı. Şirketi açtığı davayı kaybeden SEC’in eli zayıfladı. Komisyonun çözülmesiyle beraber peş peşe kolaylıkların geleceği öngörüldü.

SEC Başkanı Gary Gensler rejimi birkaç kayıp yaşadı. Ripple Labs davası ve nihai olarak Bitcoin ETF'lerin teklifi de dahil olmak üzere birçok şeyi elinden kaybetti bu yüzden de belki de bu bağımsız federal ajansın amacını yerine geçip geçmediğini ve yeni kuralların, düzenlemelerin ve hatta kurumların bildiğimiz ve norm olarak kabul ettiğimiz şeyin yerini alması gerekip gerekmediğini sorulmasına ön ayak oldu.

SEC’in Tarihçesi

Yeni başlayanlar için SEC, 1934'te Büyük Buhran'ın ardından kuruldu. Ajans büyük ölçüde finansal suçluları kovuşturmak ve dolandırıcılık yapan veya piyasaları manipüle eden şirketlerle büyük meblağlara yerleşmesiyle biliniyordu. Ancak, başlangıçta ABD piyasaları üç yıl içinde %85 düştükten sonra yatırımcılara güveni geri getirmeyi amaçlıyordu.

Bu görevde SEC büyük ölçüde başarılı oldu. Yatırımcılar piyasalara geri döndü. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, 1937'de Büyük Buhran sırasında meydana gelen kayıpların çoğunu geri kazandı.

Amerika’nın Şirketleşme Süreci

SEC'in bugünlerde temsil ettiği döner kapıyı görmezden gelmek olukça zor. Milyarderlere, piyasa manipülatörlerine ve dolandırıcılara karşı eylemlerin uygulanmasına karşı göz ardı ettiği söylenir.

Eski başkan Jay Clayton, Apollo Global Management ve Sullivan & Cromwell için çalışmaya devam etti. Mary Schapiro ve Arthur Levitt'in her ikisi de Bloomberg için çalışıyor. Muhtemelen 2013'te başkan olmak için aday gösterildiğinde biriktirdiği 16 milyon dolardan çok daha büyük bir servet biriktiren Mary Jo White, bir zamanlar kovuşturduğu şirketleri savunmak için özel uygulamaya geri döndü.

Ayrıca, yakın tarihte Bill Clinton yönetimindeki Arthur Levitt dışında hiçbir başkanın unvanını tek bir başkanlık döneminden fazla korumadığını da belirtmekte fayda var.

SEC, Amerika ve Bürokrasi Savaşı

Finansal piyasaları korumaktan sorumlu bireylerin iyi bir şekilde telafi edilmesi anlaşılabilir Fakat bu ajanslardan sorumlu kişilerin yatırımcıları koruyan ve piyasaları istikrara kavuşturan önemli davaları takip etmeye eşit derecede teşvik edilmesi de önemlidir.

FTX'in dağılması ve Celsius ve BlockFi gibi Ponzi borç verme planlarının önceki çöküşleriyle, SEC bunu son zamanlarda başarmış gibi görünmüyor.

Bununla birlikte, Amerikan halkının SEC'e olan güvenini kaybetmesine neden olan tek bir dava bu değil. Hatırlanacağı üzere FTX’in eski CEO’su, Amerika’da siyasi bağlantılarla da ön plana çıkıyordu. Ne var ki çoğu kişi ya da kişiler ucuz yırttığını biliyor.

SEC, en gerekli olduğunda devreye girmemeyi ve sorumluluğu üstlenmemeyi bir öncelik haline getirdi. Tekrar tekrar tüketicilere ve bireysel yatırımcılara milyarlarca dolara mal oluyor.

Uzaktan Güven

SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) gibi ajansların on yıllar önce kurulmasının nedenleri var. Bilginin yayılma yolları ve ticaretin nasıl yapıldığına dair son 50 ila 90 yılda kesinlikle önemli ölçüde değişti. İnsanların açgözlü olması, piyasaların manipüle edilebilmesi veya köşeye sıkıştırılabilmesi ve dolandırıcılığın neredeyse günlük bir olay şeklinde dönmesi buna dahildir.

Amerikan halkı bürokrasiden ve somut sonuçların olmamasından bıktı. Yedi yıl boyunca, kimin başkan olduğuna veya Cumhuriyetçi veya Demokrat olup olmadıklarına bakılmaksızın, neredeyse sabit kalan şey, seçmenlerin kabaca %50'sinin işletmelerin ve endüstrilerin hükümet düzenlemelerinden memnun olmadığıdır.

CFTC'nin en uzun süre görev yapan genel müfettişi, soruşturması ve askıya alınmasıyla ihbarcı rotası bile sorgulandı. Roy Lavik, 2023'te ihbarcı kimliklerini dağıttı. Lavik müfettişlere "insanları ve ofisleri saymanın basit standartlarına" uyduğunu ve kendisini "temyiz mahkemesi" olarak gördüğünü belirterek "öz üzerine süreç koymamanın" önemli olduğunu söyledi.

SEC Amacından Şaştı Mı?

SEC, CFTC ve diğer birçok düzenleyicinin amaçlarının ne olduğunu ve kime cevap verdiklerini hatırlaması gerekir. Devlet düzenleyicileri için çalışan insanlar, bu önemli işleri atlamak, atlamak ve özel pazarlardaki güçlü pozisyonlara atlamak veya kişisel kinleri çözmek için almamalıdır.

Amerika'daki piyasaları izleme ve finansal suçluları kovuşturma sorumluluğu hafife alınması gereken bir sorumluluk değildir. Bu bakımdan, Amerikan halkının finansal düzenleyicileri onaylaması ve bugün anlamlı düzenleme için kabul ettiğimiz her şeyin aksine piyasaların verimli ve adil bir şekilde çalıştığından emin olması önemlidir.

 

 Sena KONAKÇI

AdaFiy İçerik/Site Editörü
29.01.2024 21:50

Bize Ulaşın

HacıFeyzullah Mah. Sabri Mumcu Cad. 2.Sok. No:6 Kuşadası/AYDIN

destek@adafiy.com

05337631545

İletişime Geçin