Birleşik Krallık, Dijital Pound Üzerinde Çalışmaya Başladı: “Britcoin”

İngiltere Merkez Bankası (BOE), dijital bir pound için fizibilite ve tasarım seçeneklerini keşfetmeyi planlıyor. Olumlu bir karar, daha fazla istişareye ve potansiyel lansman planlarına yol açacaktır.

Birleşik Krallık kısa süre önce, “Britcoin” olarak da popüler olan merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışmalarını sıklaştırdı. Avrupa ülkesi, Digital Pound'un tasarımı üzerinde aktif olarak çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

Birleşik Krallık, bu önlemlerin gelişen dijital para birimi teknolojisiyle uyum sağlamak için gerekli olacağına inanıyor.

Birleşik Krallık, Dijital Pound Üzerine Daha Fazla Çalışıyor

Birleşik Krallık Hazinesi ve İngiltere Merkez Bankası ortak bir açıklama yayınladı. Genellikle "Britcoin" olarak adlandırılan bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi'nin (CBDC) potansiyel uygulamasına ilişkin ek inceleme ihtiyacını vurguladı. Daha fazla çalışma yürütme kararı, İngiliz yetkililerin böyle bir dijital para biriminin sonuçlarını tarttığı için temkinli bir yaklaşımının altını çiziyor.

Dünyanın genelinde süre gelen dijital para çalışmalarında İngiltere önemli bir mesafe kat etmek istiyor. Kalkınma hakkında konuşan Hazine ekonomi sekreteri Bim Afolami şunları söyledi:

“Para ve ödemelerde heyecan verici bir yenilik dönemindeyiz. Gelecekte dijital bir pound inşa etme kararı alınması durumunda Birleşik Krallık'ın hazır olmasını sağlamak istiyoruz. Her zaman insanların mahremiyetinin herhangi bir tasarımda çok önemli olmasını sağlayacağız ve herhangi bir sunum, geleneksel nakit yerine değil, yanında olacaktır.”

Dijital Pound Hakkında Detaylı Çalışma

İngiltere Merkez Bankası(BOE), tasarım çabalarının fizibilite ve potansiyel tasarım seçeneklerini değerlendirmeye odaklanacağını belirtti. Tasarım aşamasını tamamladıktan sonra, BOE ve hükümet bir dijital pound geliştirmeye devam edip etmeyeceğine karar verecek.

Mevzuatla ilgili ek istişareler ve potansiyel bir lansman için bir zaman çizelgesi oluşturacaklar. Dijital poundun uygulanması için birincil mevzuatın getirilmesinin gerekli olacağı doğrulandı. Bu mevzuat Parlamentoya girmeden önce, daha fazla istişarede bulunulacaktır.

Birleşik Krallık Milletvekilleri CBDC Geliştirme Konusunda Şüpheci

Potansiyel bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştirmedeki ilerleme, Birleşik Krallık milletvekillerinin şüpheciliğiyle karşı karşıya kaldı. Aynı zamanda halk arasında da endişelere yol açtı.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey'nin endişelerin amaçlanan yaklaşımla tutarsız olduğuna dair önceki güvencelerine rağmen, gizlilik endişeleri belirli komplo teorisi grupları tarafından da artırıldı.

Endişelere yanıt olarak, hem BOE hem de hükümet CBDC gelişiminde gizliliğin önemini kabul etti. Dijital para sisteminin kullanıcıların kişisel verilerine erişim sağlamayacağını ve dijital bir pound için getirilen herhangi bir mevzuatın, kullanıcıların gizliliğini ve fonları üzerindeki kontrolünü sağlayan korumalara öncelik vermesi gerektiğini vurguladılar.

 

Sena KONAKÇI

AdaFiy İçerik/Site Editörü
01.02.2024 17:34 

Bize Ulaşın

HacıFeyzullah Mah. Sabri Mumcu Cad. 2.Sok. No:6 Kuşadası/AYDIN

destek@adafiy.com

05337631545

İletişime Geçin