Kripto Bankaların 2024 Yılındaki Mücadelesi Devam Edecek Mi?

2023 yılı her açıdan kripto dünyasında duygu yüklü geçiş yaşandı. Bir önceki sene olan 2022’de ayı sezonu kendini fazlasıyla hissettirdi. Borsaların batması, projelerin sorunlu şekilde sıfırlanma noktasına gitti. Bu yatırımcıyı büyük oranda etkiledi.

2023 yılının başlarında ise, Amerika’da kripto varlıklarının yer aldığı bankaların iflas etmesi büyük ses getirmişti. Dünya çapında ses getiren olaylarla birlikte o günlerde 2008 ekonomik kriz akıllara geldi. Fakat burada Fed ve Amerika hükümeti müdahale ederek sürece pansuman uyguladı. Peki 2024 yılında süreç nasıl ilerliyor?

2023 Yılında Yaşananlar

2023'ün başlarında ABD'deki bölgesel bankalar, özellikle kripto bankalar için inanılmaz derecede zor bir zamandı. Silicon Valley Bank, First Republic, Signature, Silvergate ve Pacific Western Bank'ın hepsi ya çöktü, ya kapandı ya da varlık ve borçlarını satın aldı.

Yıl devam ederken, başka banka koşuları veya çöküşler olmadı. bölgesel bankacılık krizinin en kötüsü geçmiş gibi görünüyor.

Kripto ve teknoloji şirketlerine hizmet veren Signature Bank ve Silicon Valley Bank'tan varlık ve yükümlülük satın almak için acele eden bir çift de dahil olmak üzere daha fazla bölgesel banka tekrar tehlikede olabilir.

Kripto Bankalarında, 2024 Yılı Tehlikeli Mi?

Geçtiğimiz haftalarda, New York Community Bank'ın hisseleri neredeyse %40 oranında keskin bir şekilde düştü. American Banker'a göre düşüş, bankanın temettüleri kestiğini ve birden fazla gayrimenkul kredisi tahsil ettiğini açıkladıktan sonra geldi. 2023 yılında Signature Bank'tan varlık satın alan banka, toplam konsolide varlıkların 100 milyar dolar geçti.

Eşzamanlı olarak, ülke genelinde birkaç orta ölçekli banka, ticari gayrimenkul varlıklarıyla ilgili yatırımcı sıkıntılarını uzlaştırmak için mücadele ediyor. Ancak maruz kalma, Şubat'tan Mayıs'a kadar olan dramatik olaylara kıyasla minimum görünüyor.

Son olarak, geçen yıl Silikon Vadisi Bankası'ndan varlık ve mevduat sahipleri satın alan First Citizens Bank, bir konuya dikkat çekti. Banka, özel sermaye, risk sermayesi ve teknoloji sektöründeki genel bir gerileme göz önüne alındığında 2024'ün yavaş olabileceğini öne sürdü.

Bölgesel veya başka türlü bankalar kesinlikle geçen yıl oldukları krizlerle karşı karşıya değiller. Fakat sektörün gayrimenkulle birlikte hala son birkaç yılda çalkantılı bir ekonomik görünümün kalıcı etkileriyle öne çıktığı gerçeği duruyor.

Yeni Bir Bankacılık Krizi Kripto Endüstrisini Nasıl Etkiler?

2023 yılında yaşanan süreci kripto dünyası neredeyse olumlu şekilde atlattı. Her ne kadar batan bankaların kripto ile alakalı olmasına rağmen Bitcoin ve türevleri iyi bir sınav verdi.

Kripto ekosisteminin etkilenmemesinin ardından bir merkeziyetçi sisteminin olmaması yatıyor. Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan kripto camiası banka, hükümet, merkezi otoriteye karşı duruyor. Bu da o dönemde değer kazancına yol açtı.

Yeni bir bankacılık krizi ise, nasıl şekilleneceğine bağlı olarak kripto dünyası olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Küresel çapta yaşanacak olan banka ve likidite krizleri bireysel ve kurumsal yatırımcıları kripto varlıklara yöneltebilir. Ancak burada yatırım şirketlerinin ETF ile kripto alım ve satımı kolaylaştırması krizde etkilenmesine neden olabilir.

 

Sena KONAKÇI

AdaFiy İçerik/Site Editörü
05.02.2024 19:36

Bize Ulaşın

HacıFeyzullah Mah. Sabri Mumcu Cad. 2.Sok. No:6 Kuşadası/AYDIN

destek@adafiy.com

05337631545

İletişime Geçin