Ethereum ETF Nedir? Ethereum ETF Ne Zaman Onaylanır?

Son Bitcoin ETF onaylarının ardından bir Ethereum ETF'nin 2024'te piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ethereum ETF için yatırımcı sabırsızlanıyor. SEC ise, henüz net bir karar vermiş durumda değil.

Piyasa pazarına göre en büyük ikinci kripto olan Ethereum'a (ETH) yatırım yapmak, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale geldi. Mayıs ayında Spot Ethereum ETF'lerinin beklenen onayıyla, yatırımcılar şimdi dijital varlığa maruz kalabilecek.

Bununla birlikte, herhangi bir yatırım aracı gibi, Ethereum ETF'leri de yatırımcıların dikkatlice düşünmesi gerekir. Ethereum ETF, önümüzdeki aylar içinde değerlendirilmesi kuvvetle muhtemel.

Ethereum ETF Nedir?

Bitcoin spot yatırım fonuna benzer bir yapıdadır. ETF’lerin hemen hepsi aynı mantıkla çalışıp hizmet etmektedir. Ethereum ETF'leri, yatırımcılara portföy çeşitlendirmesi sağlarken Ethereum'un fiyat değerlenme imkanı sunar.

Bir ETF (veya borsada işlem gören fon), bir emtia veya hisse senedi grubu gibi belirli bir varlığa yatırım yapan bir yatırım fonu türüdür.

Yatırımcılar daha sonra bu fonlardaki hisseleri satın alabilir ve bu da yatırımcılara dayanak varlıklarına erişim sağlar. New York Menkul Kıymetler Borsası ve Nasdaq gibi geleneksel borsalarda işlem görebilirler.

Yatırımcılar, Ethereum'u geleneksel varlıkların yanı sıra dahil ederek riski azaltabilir ve yatırımlarını farklı varlık sınıflarına yayarak potansiyel olarak getirileri artırabilir.

Spot Bitcoin borsa yatırım fonları nihayet ABD'de SEC tarafından onaylandı. Ancak bu dönüm noktası önemli bir soruyu gündeme getiriyor: Ethereum ETF'leri ne zaman onaylanacak?

Ethereum ETF Ne Zaman Kabul Edilecek?

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olarak, yatırımcıların yakında Ethereum'u doğrudan temsil eden bir varlığı borsada işlem yapabileceklerine dair spekülasyonlar, önemli bir heyecan uyandırıyor.

Bununla birlikte, ABD'nin spot Bitcoin ETF'lerini piyasaya sürmesine rağmen, Ethereum yine de zorlu bir savaşla karşı karşıya kalabilir.

Ethereum ETF'i olacak mı?

Kripto yatırımcıları uzun zamandır bir Ethereum spot ETF'nin bir noktada Amerika Birleşik Devletleri'nde onaylanacağını tahmin ediyorlar. Son zamanlarda birçok uzman, dikkatlerini Ethereum ETF'lerinin günlük traderlar için ne zaman mevcut olacağına çevirmiş gibi görünüyor.

Yakın tarihli bir kararda SEC'in spot Bitcoin ETF'lerini onaylaması ve Ethereum vadeli işlem ETF'lerinin zaten onaylanmış olması sayesinde ortaya çıkıyor.

SEC, Ethereum ETF'leri hakkında ne diyor?

Bitcoin ETF'leri hakkındaki kararın ardından SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin'in onayının Ethereum gibi diğer kripto para birimleri tarafından desteklenen borsada işlem gören ürünler (ETP'ler) için bir emsal oluşturmayacağını söyledi.

Gensler, SEC'in web sitesinde yayınlanan bir bildiride, "Komisyon eylemi, güvenlik dışı bir emtia olan Bitcoin'i elinde tutan ETP'lere kabindir. Komisyon'un kripto varlık menkul kıymetleri için listeleme standartlarını onaylama istekliliğini hiçbir şekilde işaret etmemelidir” yorumunu yaptı.

Bu ifadeye rağmen, Ethereum'un popülaritesi ve Ethereum ETF'lerinin yakındaki yargı bölgelerinde onaylanmış olması, sonunda Ethereum ETF'nin yeşil ışık yaktığını göreceğimizi gösterebilir.

Ethereum ETF'si Ne Zaman Olacak?

ABD'nin ilk spot Bitcoin ETF'lerinin onaylanmasından bu yana, uzmanlar Ethereum'un düzenleyiciler tarafından aynı muameleyi ne zaman verileceği konusunda bölünmüş görüşler verdiler.

Genel olarak, bu uzmanların üzerinde hemfikir olduğu şey, şu anda izlenmesi gereken kilit tarihin bu yılın 23 Mayıs'ı olduğudur. Bu tarih, SEC'in VanEck tarafından bir spot Ethereum ETF önerisi üzerinde karar vermek için son tarihidir. Öte yandan Franklin Templeton şirketi de son Ethereum ETF başvuru yapan birim oldu.

Sena KONAKÇI

AdaFiy Site İçerik Editörü/Metin Yazarı
16.02.2024 16:07

Bize Ulaşın

HacıFeyzullah Mah. Sabri Mumcu Cad. 2.Sok. No:6 Kuşadası/AYDIN

destek@adafiy.com

05337631545

İletişime Geçin