ABD - Binance Adım Adım Regülasyonlara...

 

Olayın biraz geçmişine dönecek olursak bu süreç sonrasında bizleri neler bekliyor?

Uzun bir süredir Binance US üzerinden ABD hükümeti Binance borsasını ve CEO'su CZ'yi sıkıştırmaya devam ediyordu. Bunun tabi ki en önemli nedenlerinden birisi piyasada daha önce varolan Çin hakimiyetini bitirmek ve kripto para piyasalarını ABD'nin tekel olarak eline almak istemesidir. CZ'nin suçlamaları kabul ederek istifa etmesi Binance borsasında deprem etkisi yarattı. Ayrıca ABD kurumları ise yaptıkları açıklamalarda Binance için ek yaptırımlardan da bahsetti.

Böylelikle Binance borsası ile başlayan serüven kripto para piyasalarındaki en büyük borsanın ABD tarafından ele geçirilmesi ile tamamlandı. Buna bir nevi regülasyonlara "start" verilmesi diyebiliriz. ABD'nin bu konuda duracağını düşünmüyorum. Yakın zamanda sadece borsalar veya aracı kurumlar üzerinden değil aynı zamanda altcoin piyasasına da müdahaleleri ile daha büyük felaketlere yol açacağını düşünüyorum. Markette hali hazırda 15000 üzerinde coin bulunurken bunların çok büyük bir çoğunluğunun ABD yasaları ile örtüşmediği için yok olacağı kanısındayım.

Bu kadar olumsuzlar sonrasında biraz olumlu durumlardan konuşabiliriz;

ABD'nin bu hamlesi sonrası regülasyonlar takvimi resmen başlamış oldu. Bu hareket ile birlikte 2024 ABD Başkanlık seçimleri öncesinde süreçlerin tamamlanması, ETF onaylarının 2024 yılı içerisinde arka arkaya gelmesi olası görünüyor. Yine piyasada manüplasyon oluşturan kişi ve durumların giderek azalması ve zaman içerisinde yok olması pozitif durumlardan birisi olacaktır. Ayrıca yatırımcılar daha ciddi tedbirlerle korunur hale gelecek ve siber saldırı vs. gibi durumlarda da kurumlar daha ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalacaktır.

Özetle;
Her ne kadar olumsuz yanları olsa da olumlu yanları da bu şekilde düşünülebilir.

Tabi ABD'nin tek eline düşen bir kripto piyasası ne kadar verimli olur? Önümüzdeki dönemlerde göreceğiz ama bunun kripto para piyasaları için bir milat olduğunu varsayabiliriz.

Göktuğkan ADA
22.11.2023 16:51

Bize Ulaşın

HacıFeyzullah Mah. Sabri Mumcu Cad. 2.Sok. No:6 Kuşadası/AYDIN

destek@adafiy.com

05337631545

İletişime Geçin